Anglik w Opolu - miasto z perspektywy cudzoziemca (premiera filmu)

Już w czwartek (22 września) o godzinie 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się projekcja filmu "Anglik w Opolu" z serii "Dwóch panów w drodze".

Typowy Anglik pracuje w City w zawodzie księgowego. Po pracy wpada do pubu i rozprawia o futbolu, polityce, ewentualnie o dziewczynach z trzeciej strony w "The Sun". Jim Parton to stuprocentowy londyńczyk, choć urodzony w Nairobi. Nie jest księgowym, ale byłym brokerem, nie czytuje tabloidów, ale pisze książki, samodzielnie lub na cztery ręce z Trevorem Jonesem i Robbim Williamsem. Od kilkunastu lat jest właścicielem barokowego pałacu w Piotrowicach Nyskich i przywraca mu dawny splendor.

Typowy Ślązak jest oszczędny w słowach i nieoszczędny w robocie. Krzysztof Erm pochodzi z industrialnego pejzażu Chorzowa. Z Jimem różnią się wszystkim, od wzrostu po rozmiar buta, którego zresztą drugi z panów nie nosi, poza jednym: praktykowaniem codziennego slow life w barokowej scenerii pałacu w Ściborzu. Obaj panowie są bohaterami filmu „Anglik w Opolu”, pilota planowanej serii „Dwóch panów w drodze”.

Nie przez przypadek tytuł cyklu nawiązuje do słynnej powieści Jerome K. Jerome: naszych bohaterów jest dwóch, nie są hipochondrykami, dysponują urokiem, intelektem, lubi ich kamera i potrafią ze swadą opowiadać o urokach Opola, który stał się pierwszą metą ich wypraw.

Scenariusz i reżyseria: Dagmara Spolniak

Zdjęcia: Dariusz Kuczera

Producent: Fundacja Galeon Historii

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z Jimem Partonem i Krzysztofem Ermem, które poprowadzi dziennikarz, Mirosław Dragon.

źródło: www.opole.pl